Osoby, którym samotność nie jest obca mają  znacznie bardziej rozbudowaną sieć spoczynkową (DMN Default Mode Network).  W skład owej sfery mózgu wchodzi:

  • Obszar przyśrodkowy kory przedczołowej
  • Tylnego zakrętu obręczy
  • Przednia kora skroniowa
  • Hipokamp

Sfery te w mózgu są odpowiedzialne za:

  • wspomnienia,
  • planowanie,
  • wyobraźnię,
  • myślenie o innych.

 

Badanie przeprowadzono w McGill University, w którym stwierdzono, że osoby, którym samotność nie jest obca mają  również bardziej rozbudowaną ścieżkę neuronalną prowadzącą bezpośrednio do DMN. Co jest bardzo dużym udogodnieniem.

Przypuszcza się, że zmiany te świadczą o nawykach tych osób. Samotny człowiek częściej posługuje się wyobraźnią, oraz wspomnieniami, w celu wypełnienia izolacji w życiu.

Samotność ma swoje plusy, przeczytaj jakie

Z uwagi na występujący brak relacji międzyludzkich osoby samotne są bardziej skłonne do wewnętrznego interpretacji swych  myśli i zdarzeń pochodzących ze świata zewnętrznego.

 Pisząc prościej osoba samotna znacznie częściej odbiera to co ją otacza bezpośrednio do siebie, ponieważ powyższe obszary mózgu są bardziej rozbudowane. Tłumaczy prof. Nathan Goldberg, profesor jest również przekonany, że postęp w dziedzinie neurobiologii znacznie przyczyni się do niwelowania negatywnych skutków samotności w niedalekiej przyszłości.

 

Samotność  jak sobie z nią radzić?

Najlepszym sposobem jest postrzeganie każdego stanu w którym się obecnie znajdujemy jako pewnego rodzaju drogi do większego celu.

 

Jesteś samotna?

– Owszem, ponieważ muszę czegoś doświadczyć, jeszcze do końca nie wiem czego, ale na pewno będzie to dla mnie dobre i pouczające…

Teraz rozumiesz ?

Nie jest to pozytywne myślenie, a kierowanie działaniem podświadomości, która nieustannie rejestruje twoje zachowanie jak również  nawyki, rutyny, wszelkie myśli  a nawet stan napięcia mięśniowego.

Jak możesz zauważyć  wszystko ma swoje plusy, nawet samotność. Mimo to  warto podejmować trud związany z nawiązywaniem nowych relacji.

 

Pamiętaj bycie samym z wyboru  to nie to samo co samotność !

A jeśli drzemią w tobie silne, napięcia, czy negatywne emocje z którymi nie potrafisz sobie poradzić zastanów się proszę nad wybraniem ćwiczeń terapeutycznych pt. Nieograniczony Umysł. Skuteczność potwierdzona jest badaniem osobowości.

Miłego dnia i wielu sukcesów z umysłem 🙂

 

Subskrybuj nasz newsletter

Dołącz do naszej listy mailingowej, aby otrzymywać najnowsze wiadomości i aktualizacje od naszego zespołu.

You have Successfully Subscribed!

Subscribe To Our Newsletter

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates from our team.

You have Successfully Subscribed!